close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 maja 2014

  Młodzież ucząca się języka polskiego z Omska, Abakanu, Tomska, Ułan Ude, Usola Syberyjskiego i Irkucka uczestniczyła w finale III Konkursu wiedzy o języku polskim, historii, kulturze i tradycjach polskich „Ojczyzna! Oj, czy zna?”

  Dwudniowe zmagania konkursowe rozpoczęły się od drużynowego quizu wiedzy ogólnej o Polsce z elementami geografii i historii Polski, jak również wiedzy o współczesnej  Polsce. Najwięcej emocji wzbudziła jednak  konkurencja  – jaka to melodia. Wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w dźwięki melodii, by jak najszybciej, po jak najmniejszej ilości  nut rozpoznać i podać prawidłowe tytuły popularnych polskich utworów. Zwycięzcami drużynowej rywalizacji została młodzież z Usola Syberyjskiego, która minimalnie wyprzedziła ekipy z Omska i Abakanu.

   

  Główną częścią finału był jednak konkurs indywidualny. Każdy z finalistów otrzymał do rozwiązania test składający się z 68 pytań. Po raz trzeci najlepiej z zadaniem poradził sobie Andrzej Agafonow z Usola Syberyjskiego. Otrzymał on nagrodę Grand Prix konkursu. Pierwsze miejsce zajęła Marina Łysenko z Omska, drugie Lera Samsonik z Irkucka. Trzecie miejsce przypadło Tatianie Zarecznewej z Omska.

   

  Należy podkreślić, że uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani i prezentowali wysoki poziom wiedzy. 12 osób z 22 uczestniczących w teście przekroczyło próg 80% możliwych do zdobycia punktów.  Tak dobry wynik świadczy o motywacji młodzieży do zgłębiania wiedzy o Polsce i języku polskim. Wielu z uczestników planuje w przyszłości  kształcić  się na wyższych uczelniach w Polsce. Konkurs jest dla nich doskonałym sprawdzianem przed czekającymi ich egzaminami wstępnymi na studia.

   

  Konkurs Wiedzy o Polsce „ Ojczyzna! Oj, czy zna” organizowany jest przez Konsulat Generalny RP w Irkucku przy współudziale nauczycieli języka polskiego delegowanych przez ORPEG do pracy w Rosji.  Konsulat składa szczególne podziękowania Pani Anecie Ksel, nauczycielce języka polskiego w Usolu Syberyjskim, za zaangażowanie w przygotowanie wszystkich trzech edycji Konkursu.

   

  Test do pobrania

  IMG_1054
  IMG_1062
  IMG_1065
  IMG_1086
  uczestnicy Konkursu 2014
  IMG_1088
  na wyciagu
  IMG_1101
  ognisko

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: